
Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
BEST BUY ponuda
Pubična simfiza je neparni nepomičan zglob. Naziva se fibro-kartilaginozni zglob što znači da je građen od hrskavice koja omogućuje određenu fleksibilnost, ali ne i slobodno kretanje. Oko pubične simfize se nalaze ligamenti koji stabiliziraju zglob. To su pubični ligament koji povezuje dvije kosti sa strane, te prekrupni ligament koji stabilizira simfizu. Pubična simfiza sadrži i malu količinu sinovijalne tekućine što omogućava kretanje i smanjenje trenja na hrskavičnu površinu.
Širina pubične simfize je vrlo mala i čini 4 do 5 milimetara, a tijekom trudnoće taj se razmak širi 2 do 3 milimetra, a nakon poroda bi se trebao vratiti u normalu.
Dijastaza pubične simfize je stanje u kojem dolazi do prekomjernog razdvajanja spoja dviju pubičnih kostiju u prednjem dijelu zdjelice iznad fizioloških granica što može uzrokovati bol, smanjenu stabilnost zdjelice i poteškoće u kretanju i pojedinim pokretima.
Fiziološki do razdvajanja dolazi uslijed trudnoće zbog omekšavanja ligamenata i zglobova uzrokovanih hormonalnim promjenama. Te se promjene događaju s ciljem omogućavanja prolaska djeteta kroz zdjelični otvor. U trudnoći se taj razmak povećava obično 2 do 3 milimetra, a iznad 10 milimetara se smatra patologijom i gotovo uvijek stvara nelagodu.
Dijastaza pubične simfize može se javiti i kod osoba koje nisu trudnice, a razlog je prekomjerno opterećenje na zdjelicu.
Uzroci i rizični čimbenici
- Trudnoća i porod
- Trauma i ozljede
- Prekomjerna fizička aktivnost
- Posturalne disfunkcije
- Genetika
Dijastaza pubične simfize nema nužno veze s godinama, ali je povećan rizik kod žena starije životne dobi zbog hormonalnih promjena kao primjerice pad estrogena što uzrokuje lošiju elastičnost i snagu ligamenata i zglobova, smanjenu gustoću kostiju i povećan rizik od padova i lomova.
Simptomi
- Bol koja se javlja u području pubične simfize pri hodanju, okretanju, promjeni položaja, penjanju po stepenicama ili ravnotežnim položajima na jednoj nozi
- Osjetljivost i oteklina u području pubične simfize
- Nestabilnost i poteškoća u izvođenju pokreta koji zahtijevaju stabilnost zdjelice
- Bol se pogoršava tijekom aktivnosti
Kineziološki pristup liječenju bolne pubične simfize
U slučaju pojave otekline, potrebno je u prvom redu reducirati oteklinu. Neki od načina su hladni oblozi koji smanjuju bol i upalu nakon napora. Preporuka je da se i nakon vježbi koriste hladni oblozi. U slučaju preopterećenja pojedinih mišića mogu se koristiti i topli oblozi s ciljem opuštanja muskulature. Rad na korekciji posture i kretanja može smanjiti opterećenje na simfizu i pomoći u smanjenju simptoma te omogućiti pokret i vježbanje bez boli.
Video vježbe:
1. Stabilizacija zdjelice i jačanje okolnih mišića
Jačanje mišića corea uključuje aktivaciju dubokih mišića trbuha zbog pripoja na gornji dio pubične simfize, zatim jačanje mišića zdjeličnog dna zbog pripoja na donji dio pubične kosti i simfize te multifidusa
2. Vježbe disanja i optimizacija disanje
Poboljšanje intraabdominalnog tlaka će smanjiti nepotrebni pritisak na područje pubične simfize.
3. Korekcija posture i kretanja
Nedostatak mobilnosti u području zdjelice može stvarati opterećenje na pubičnu simfizu. Izbjegavanje pokreta koji opterećuju pubičnu simfizu pomoći će u smirivanju eventualne upale i prevenirati daljnja opterećenja. Pokreti i vježbe koji se ne preporučuju su različiti kod pojedinaca, ali općenito ove vježbe i pokreti se ne preporučuju u fazi rehabilitacije, odnosno postepeno se dodaju u trening:
- duboki čučanj
- skakanje
- odnoženja ili abdukcije (posebno s opterećenjem)
- podizanje velikih opterećenja
- podizanje nogu pri ležanju na leđima
- kružni pokreti kukovima
- ravnotežni položaji na jednoj nozi
4. Postepeno vraćanje treningu i održavanje
Trening i aktivnost je nužan za održavanje zdravlja i svrha rehabilitacije je upravo vraćanje aktivnostima. Vježbe za jačanje mišića stabilizatora nužno je uvesti u trening kako bi se smanjio rizik od ponovne pojave problema. Pravovremena i kvalitetna rehabilitacija može ublažiti simptome i osigurati siguran povratak svakodnevnim aktivnostima.
Pubična simfiza je važan zglob u ljudskom tijelu koji povezuje pubične kosti u prednjem dijelu i tako osigurava stabilnost, fleksibilnost i apsorpciju udaraca što je ključno za normalnu funkciju hodanja i drugih pokreta.
Objavljeno 10.05.2025.