Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
Ekskluzivna ponuda
Iskoristi priliku za 50% popusta na 14-dnevni jelovnik za mršavljenje s receptima. Ograničena količina i broj dana!
Kod mršavljenja namirnice koje imaju diuretski učinak su nezaobilazne.
Diureticima se smatraju one tvari koji uz izlučivanje vode dovode do povećanja izlučivanja i soli u prvom redu natrijeva klorida koji je uglavnom odgovoran za osmolarnost izvanstanične tekućine.
Diuretski učinak imaju neke namirnice i njihovom konzumacijom se pomaže stimulacija metabolizma (izmjena tvari). Želite li izgubiti koji kilogram ili općenito "očistiti" organizam takve namirnice treba uvrstiti u svakodnevnu prehranu.
Primjerice voda je diuretik jer pijenje veće količine vode dovodi do povećane diureze, a također diurezu povećavaju alkohol i srčani glikozidi.
Zašto nam trebaju?
Da biste se oslobodili suvišne tekućine iz tijela i smanjili otekline dovoljno je da povećate unos tekućine u tijelo tijekom dana, promijenite navike u prehrani i vježbate barem 15 minuta dnevno.
Otečenost koja se javlja u predjelu bokova, bedara i donjeg dijela nogu je posljedica skupljanja otpadnih tekućina u tkivima. Tri moguća uzroka koja dovode do toga su: - slaba cirkulacija krvi - hormonalne promjene - nezdrav način života.
Što se prehrane tiče posebno se preporučuje konzumiranje voća i povrća. Dobro je da znate da tikvice, rotkvice, rajčica, peršinov list i salate obiluju vodom, pa su se tako našli na listi najboljih prirodnih diuretika. Od voća su to: ananas, lubenica, dinja i grožđe koje obiluje antioksidansima. Redovnim konzumiranjem ovog voća i povrća potaknut ćete prirodno izbacivanje viška vode iz organizma.
Rajčica
Sirova rajčica sadrži 94 posto vode. Bogata je karotenom, antioksidansom likopenom i vitaminom C, te pomaže otpuštanje vode iz bubrega te ispiranje otpada iz organizma. Rajčica sadrži mnoge organske kiseline i pektine, koji aktiviraju proces probave i sprečavaju negativno djelovanje bakterija. Ona povećava izlučivanje vode iz organizma te je pogodna kod osoba koje boluju od reume, upale zglobova, gihta, kamenaca u bubregu i žuči.
Krastavac
Krastavac je povrće s s velikim udjelom vode (96 posto), pa povećava lučenje mokraće i bolje ispiranje toksina. Krastavci su bogati sumporom i silicijem. Ovi minerali stimuliraju bubrege na veće lučenje uree (mokraćne kiseline), a time se stimulira i izbacivanje masnoća iz organizma.
Zelena salata
U dijetnoj prehrani, odnosno u kuri mršavljenja, zelena salata je nezamjenjiva namirnica. U zelenoj salati ima kalija, fosfora, kalcija i magnezija te vitamina C, karotena (provitamina A), vitamina E, vitamina B1, B2, B6 i niacina. Ova namirnica u svom sastavu ima 90 % vode. Zdrava je za probavu i rad jetre, a u 100 g nalazi se samo 13 kcal.
Mrkva
Mrkva sadrži karoten koji potiče i ubrzava metabolizam, te uklanjanje masnih naslaga i otpada. Mrkva sadrži i posebnu vrstu vlakana, kalcij pektat, koji smanjuje razinu kolesterola u krvi. Također smanjuje zadržavanje tekućine i umiruje cistitis.
Kupus
Kupus čisti naše tijelo od toksina jer sadrži sumpor i jod, koji pomažu čistiti sluznu membranu želuca i crijeva. Kupus je odlična namirnica ako vam se kile nabiru na području trbuha jer pomaže razbijanju masnih stanica posebno u predjelu abdomena.
Lubenica
Lubenica sadrži oko 95% vode, pa je na prvom mjestu po diuretičkoj moći. Zato se preporučuje u ishrani osoba kod kojih je otežano izlučivanje tečnosti (kardiovaskularna oboljenja, oboljenja jetre i bubrega). Pored kalija od minerala sadrži još fosfor, magnezij i cink. Od vitamina karotin (provitamin vitamina A) i vitamin C.
Trešnje
Trešnje sadrže veliku količinu vode, pa im je energetska vrijednost vrlo niska svega 48 kcal u 100 g voća. Sadrže celulozu pa dobro reguliraju probavu, a zbog velikog sadržaja vode i kalija olakšavaju izbacivanje vode iz organizma, pa tako poboljšavaju rad bubrega, žuči i jetre.
Trešnje imaju i najveću količinu C vitamina u odnosu na ostalo voće s košticama. Zreliji plodovi tamnije boje sadrže veću koncentraciju antocijana i imaju veće antianemijsko djelovanje.
Breskve
Sadrži veliki postotak vode, pa je male energetske vrijednosti oko 37 kcal u 100 g voća. Osim toga obiluje beta-karotinom, vitaminom C i B. Energetska vrijednost ovog voća potiče uglavnom od ugljikohidrata, pa se ne preporučuje dijabetičarima. A sadržaj celuloze čini je teže probavljivom, pa se neoljuštena ne preporučuje osobama koje pate od želučanih i žučnih oboljenja. Što se tiče minerala ima kalija i natrija, pa je izvrstan diuretik. Breskve su dobre za osobe koje pate od kardiovaskularnih oboljenja i povišenog krvnog tlaka.
Grožđe
Grožđe sadrži veliku količinu vode oko 82%, 16% glukoze i fruktoze, 0,40% masti i 0,80% bjelančevina. Zbog velikog sadržaja kalija i voćnih kiselina potiče mokrenje i pomaže u eliminaciji toksina iz organizma. Bolji učinak u tom pogledu ima grožđe koje nije prezrelo, sa krupnim i sočnim zrnom.
Neoguljena kruška dobra je protiv zatvora, jabuka zbog pektina djeluje protiv kolesterola i pospješuje izlučivanje, ananas protiv celulita i bora, orah je dobar protiv raka, sprečava preuranjeno starenje, zdravlje živčanog sustava ali ima 60% masti u sebi...
Na vama je samo da odaberete što vam se sviđa i što je sezonski dostupno.
Uvin čaj
Nekoliko puta dnevno pijte biljne čajeve i obilje i mineralne izvorske vode. Ekstrakt korijena maslačka i čaj od sljeza pomažu pri izlučivanju otpadnih tvari iz bubrega, a biljka Uva ursi od koje se pripravlja tradicionalni uvin čaj odličan je diuretik i čistač urinarnog trakta. Ipak, jedan sat prije i nakon jela ne treba piti nikakvu tekućinu jer ona razrjeđuje probavne sokove i usporava probavu. To se pogotovo odnosi na hladnu tekućinu koja je jedan od najvećih neprijatelja pravilne probave.
Dakle...
Prehrana mora biti siromašna solju, šećerom i mastima, a bogata svježim nekonzerviranim namirnicama - to su osnovna pravila dijete protiv zadržavanja tekućine. Smanjenje unošenja soli posebno je važno kod otečenosti, dakle u hranu nemojte dodavati više od pola žlice soli dnevno, izbjegavajte hranu bogatu natrijem, kao što su suhomesnati i konzervirani proizvodi i kocke za juhu.
Promijenite samo malo prehrambene i tjelesne navike, unesite minimalno 2 litre vode dnevno u organizam i osjećat ćete se puno bolje!
Objavljeno 05.10.2009.