Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
Ekskluzivna ponuda
Iskoristi priliku za 50% popusta na 14-dnevni jelovnik za mršavljenje s receptima. Ograničena količina i broj dana!
Mnogi koji su se barem jednom upustili u keto dijetu ili prehranu sigurno su od nekog laika dobili upit: „Jesi li siguran/na da je to zdravo što radiš?“ Najčešće se nepovjerenje u keto prehranu temelji na neznanju i brkanju pojmova ketoze i ketoacidoze.
Stoga, u nastavku teksta ćemo razjasniti što znači svaki od tih pojmova, što im je zajedničko, a po čemu se razlikuju.
Što je ketoza, a što ketoacidoza?
Ketoza i ketoacidoza uključuju proizvodnju ketona u tijelu. Međutim, dok je ketoza općenito sigurna, ketoacidoza može biti opasna po život.
Nutritivna ketoza nastaje kada tijelo počne sagorijevati masnoću umjesto glukoze. Jetra razgrađuje masnoću u kemikalije koje se nazivaju ketoni i oslobađa ih u krvotok. Tijelo je tada u stanju koristiti ketone kao izvor energije. Indukcija ketoze je cilj ketogene ili "keto" dijete, koju karakterizira visok unos masti i vrlo malo ugljikohidrata.
Ketoza je primarno osmišljena kao prehrana za djecu koja boluju od epilepsije, a klasičan princip ketogene prehrane je unos 3-4 grama masti na svaki 1 grama ugljikohidrata i proteina. Prema studiji objavljenoj na stranici Epilepsy Foundation, a provedenoj na djeci s epilepsijom koja su prešla na ketogenu dijetu, više od 50% djece na keto prehrani je imalo smanjen broj napada za 50%, a čak 10-15 posto oboljele djece više uopće nije imalo epileptične napade.
Osim za epilepsiju, ketogena prehrana se propisuje u slučaju Parkinsonove i Alzheimerove bolesti.
Ketoacidoza se javlja kada tijelo proizvodi opasno visoke razine ketona, a često je komplikacija dijabetesa tipa 1. Ketoacidoza se događa kada tijelo misli da je gladno i počinje prebrzo razbijati masti i proteine. U slučaju oboljelih od dijabetesa tipa 1, kada osoba nema dovoljno inzulina, tijelo ne može premjestiti glukozu iz krvi u stanice, gdje je ona potrebna za energiju. Zbog toga se u krvi nakupljaju opasne razine glukoze i ketona. Liječnici to stanje nazivaju dijabetičnom ketoacidozom.
Testom na urinu lako je izmjeriti je li osoba u ketozi ili ketoacidozi. Tijekom ketoze normalno je da osoba ima razinu ketona u krvi 0.5–3.0 mmol/L. U slučaju oboljelih od dijabetesa, obavezna je provjera ketona u krvi u slučaju da glukoza poraste iznad 240 mg/dl.
Simptomi ketoacidoze
Dijabetička ketoacidoza je moguća komplikacija dijabetesa tipa 1 i događa se u slučaju nedostatka inzulina ili u slučaju iznimno malog unosa hrane. Simptomi ketoacidoze uključuju:
- Visoku razinu glukoze u krvi
- Povišene razine ketona u urinu
- Žeđ i učestalo mokrenje
- Iscrpljenost
- Suhu i ispucalu kožu
S napredovanjem ketoacidoze simptomi uključuju:
- Mučninu i povraćanje
- Bolove u želucu
- Otežano disanje
- Voćno zadah iz usta
- Smušenost i otežanu koncentraciju
- Gubitak svijesti
Simptomi ketoze
Za mnoge je ketoza kratkotrajno metaboličko stanje tijekom kojeg se tijelo prebacuje s izgaranja glukoze na izgaranje masti za energiju. Tijekom tog perioda razine ketona su povišene.
Stanje ketoze postiže se postom ili provedbom ketogene dijete. Simptomi ketoze su:
- Loš zadah
- Gubitak kilograma
- Glavobolja
- Žeđ
Iako se stanje ketoze smatra općenito sigurnim, dugotrajna provedba ketogene dijete može u nekim slučajevima izazvati nutritivnu neravnotežu ili malnutriciju. Ona može izazvati
- Umor
- Slabost
- Slabiju koncentraciju i probleme s pamćenjem
- Promjene raspoloženja
- Anemičnost
U kojem slučaju je potrebno posjetiti liječnika?
U slučaju sumnje da je osoba u ketoacidozi potrebno je posjetiti liječnika koji će testiranjem krvi i/ili urina izmjeriti razinu ketona, glukoze i kiselosti u organizmu.
Ketoza se ne smatra medicinskim stanjem te ne zahtijeva postavljanje dijagnoze. No, ketoacidoza je po život opasno stanje i u slučaju sumnje potrebno je odmah posjetiti liječnika.
Liječenje ketoacidoze
Dijabetička ketoacidoza je ozbiljno i opasno zdravstveno stanje koje brzo napreduje, ali je se može uspješno zaustaviti. Liječnički tretman obično iziskuje inzulinsku terapiju uz nadomjestak tekućine i elektrolita.
Prevencija ketoacidoze
Osobe koje imaju dijagnosticiran dijabetes mogu spriječiti ulazak u stanje ketoacidoze na sljedeće načine:
- Redovna kontrola razine glukoze u krvi
- Redovno testiranje razine ketona u urinu i provjera jesu li iznad 240 mg/dl
- Uzimanje inzulina prema liječnikovim uputama
- Redovni i uravnoteženi obroci
Zaključak
Iako se i kod ketoze i kod ketoacidoze radi o povišenim razinama ketona u krvi, ketoza je rezultat provedbe ketogene dijete i ne smatra se po zdravlje opasnim stanjem, dok je ketoacidoza zdravstveno opasna komplikacija dijabetesa tipa 2.
Stoga, redovna kontrola ketona u urinu, ali i konzultacije s liječnikom i nutricionistom o provedbi ketogene prehrane i prehrambenim navikama najbolja su prevencija ketoacidoze za oboljele od dijabetesa.
Reference:
- Kossoff, E. Ketogenic Diet. Epilepsy Foundation. Pristupljeno 14. veljače 2019.
Objavljeno 01.03.2019.