Da postoji izbor za Miss riba, sigurna sam da bi pobjednica bila - Miss Tuna. (Među ribljim mladićima. pobjedu bi odnio Mister Losos). U svojem dijapazonu boja, od nježno ružičaste, do tamno ljubičaste, ova riblja poslastica česta je namirnica na tanjuru mnogih vježbača. Osim u svojoj svježoj varijanti, tunu možete jesti i dimljenu i konzerviranu.
Jedan slučajan susret sa susjedom u liftu, negdje u siječnju 2014. godine bio je jedan od sretnijih dana u životu - ispostavilo se da čovjek ima brata ribara koji lovi tune i svježe ulovljene šalje u Zg! Lako je predvidjeti odgovor na pitanje: "Hoćeš da ti javim kad stigne?"
Svježa tuna je zaista prava poslastica, a kad znam i njezinu nutritivnu vrijednost onda je pravo zadovoljstvo smjestiti je na tanjur i navaliti. Energetski, 100 grama tune sadrži nešto više od 100 kalorija, od čega je 23% proteina i manje od 1% masti (ugljića nema). Tuna je prebogata mineralima: sadrži kalij, fosfor, magnezij, selen, kalcij, željezo, cink, bakar, mangan. Vitamini koje možete pronaći u svježoj tuni su oni B kompleksa, tiamin, riboflavin, B6, B12... I na kraju, poznato je tunino bogatstvo omega-3 masnim kiselinama: na 100 grama tune dobit ćete 0,2 g DHA i 0,04 g EPA.
Priprema svježe tune - ne može biti jednostavnija. Odreske tune, debljine oko 2cm, bacite na zagrijanu tavu. Zapecite s jedne strane oko 2 minute, okrenite na drugu stranu i zapecite još toliko i - gotovo! Tuna će u sredini ostati mekana i sočna. Uz tunu, skuhajte blitvu ili jednostavno - zelenu salatu. Mljac.
Ako budete imali priliku, probajte dimljenu tunu. Na prvu, meni je najviše nalikovala pršutu, ali je njeno presijavanje boja dalo i estetsku dimenziju obroku. Zbog načina dimljenja, pripremite se da je dimljena tuna JAAKO slana. Okus je intenzivan i zbog toga je bitno da je tuna narezana što tanje. Pripremite se na aromu dima, intenzivan miris tune i soli, ali finu teksturu. Svakako preporučam iako se zbog količine soli ova namirnica neće naći više od jednom tjedno na mojem tanjuru.
Na kraju, tuna iz konzerve. Prvo i osnovno - uvijek kupujem onu u salamuri. Ako kupite onu u ulju, uvijek je možete iscijediti i isprati vodom. Prednost ove tune je što od nje možete raditi svašta - paštete, salate, omlete, polpete... Najmanje kompliciranja, a dobar unos proteina. Naravno, kvalitetom je ona neusporediva prema svježoj, ali i cijenom. Upravo stoga, mnogi se odlučuju upravo za ovu tunu. Ja najčešće jedem onu iz Lidla, čini mi se da je ok omjer cijene i kvalitete.
O živi iz tune o kojoj se toliko priča zasad ne razmišljam, dok ne zatrudnim. ;)
Objavljeno 04.02.2015.